prehľad MATERIÁLOV 

Pri nákupe oblečenia sa niektorí ľudia rozhodujú podľa ceny a pre iných je dôležitý pôvod oblečenia. Na správnom výbere materiálu záleží a to nielen kvôli vlastnostiam, ale aj kvôli dopadu na životné prostredie. Textilné výrobky môžeme vyrábať zo širokej škály materiálov. Vo všeobecnosti sa textilné matariály rozdeľujú na prírodné a syntetické. Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 1007/2011 rozoznávame 18 druhov prírodných a 48 syntetických materiálov. Medzi najznámejšie prírodné materiály patria bavlna, vlna alebo bambusové vlákna. Nezastupiteľnú úlohu majú aj syntetické materiály, ktoré môžeme aplikovať tam, kde by použitie prírodných materiálov bolo nepraktické. Vo všeobecnosti však môžu byť syntetické materiály viac škodlivé pre planétu a pre ľudí, ktorí ich vyrábajú. Ani prírodná bavlna nie je bezproblémová. Živočíšne materiály zase môžu vznikať krutým spôsobom. Je preto na luďoch, akou cestou chcú ísť. Ľudia, ktorí chcú mať aj etické aj ekologické oblečenie si zvolili ťažšiu cestu, no nie nemožnú.

Pozri si prehľad syntetických aj prírodných materiálov a zisti viac o tvojom oblečení.


BavlnaBambusViskózaElastanPolyesterPolyamidPolypropylén 

Bavlna | prírodné vlákna

Najobľúbenejší prírodný materiál v odevnom priemysle. Bavlna je charakteristická vlastnosťami ako jemnosť, poddajnosť, pevnosť, dobrá savosť a priedušnosť. Je príjemná na dotyk a odolná voči vyšším teplotám. Často sa používa v kombinácii so syntetickým materiálom, či elastanom.

ORGANICKÁ BAVLNA - Bavlna pochádzajúca z ekologicky kontrolovaného poľnohospodárstva je ďalej spracovaná za prísnej kontroly všetkých výrobných procesov. Najväčšími producentmi sú Turecko, India, USA a Čína.

SUPIMA® - Značka predstavujúca najkvalitnejšiu bavlnu 1% svetovej produkcie. Jedná sa o druh Pima bavlny pestovanej v USA s viac ako storočnou históriou. Jej unikátne dlhé vlákna sú dvakrát hrubšie oproti bežnej bavlne. Zabraňujú vyťahaniu, lámaniu a trhaniu, vďaka čomu sú produkty z nej vyrobené neuveriteľne jemné, odolné nežmolkujú sa a udržujú si svoju podobu po dlhú dobu.

Bambusové vlákno | chemické z prírodných materiálov

Vlákno vyrobené z bambusu na báze regenerovanej celulózy. Má termoregulačné, antibakteriálne, antimykotické a antistatické vlastnosti. Je pevnejšie s 3× vyššou savosťou ako bavlna, odolné častému praniu a dlhodobo si udržuje svoje vlastnosti. Nedoporučujeme používať aviváž, aby sa neznížila savosť materiálu.

Viskóza | chemické z prírodných materiálov

Vlákno vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Základná surovina býva buničina vytvorená z dreva, či bavlny. Materiál je priedušný s vysoko absorpčnými vlastnosťami. Pri porovnaní s bavlnou je splývavejšia, lesklejšia a jemnejšia.

Elastan | chemické zo syntetických materiálov

Jedná sa o veľmi jemné, pevné, pružné polyuretanové vlákno. Základnou vlastnosťou je vysoká pružnosť. Elastan je možné bez porušenia natiahnuť až na troj až sedemnásobok svojej pôvodnej dĺžky. Vždy sa používa v kombinácii s ďalšími materiálmi, zaisťuje stálosť tvaru, zvýšenie pružnosti a zníženie krčivosti finálneho produktu. Elastan je náchylný voči vysokým teplotám.

Polyester | chemické zo syntetických materiálov

Vysoko odolné a ľahko udržateľné syntetické vlákno, cenené pre svoju stálosť tvaru a malú navĺhavosť. Vďaka rychloschnúcej vlastnosti je materiál často používaný pre športové produkty. Vlákna je možné vytvoriť silné a veľmi jemné (mikropolyester) a napriek tomu pevné. Chemickými a mechanickými procesmi je možné docieliť ďalších úprav vlastností materiálu: izolačné vlastnosti, impregnácia a ďalšie.

Polyamid | chemické zo syntetických materiálov

Poyamidové vlákno je vyrábané podobne ako polyesterové. Materiál je odolný, ľahký na údržbu, dobre drží tvar, rýchlo schne keďže má malú nasiakavosť. Má 2× väčšiu odolnosť voči oderu ako polyester. Rovnako ako pri polyestere je možné vytvoriť veľmi jemné, či silné a odolné vlákna. Mechanické a chemické úpravy ovplyvňuju vlastnosti finálneho produktu.

Polypropylén | chemické zo syntetických materiálov

Polypropylenové vlákna sa vďaka hladkému a tvrdému povrchu vyznačujú vysokou odolnosťou voči oderu. Vlákna vykazujú dobré hydrofóbne vlastnosti, ktoré veľmi nízkou sorpciou vody, uchovávajú pevnosť a rozmerovú stálosť materiálu aj vo vlhkom prostredí. Finálny materiál je ľahký a vykazuje dobré termoizolačné vlastnosti.