VÄZBY

Základom každého textilného výrobku sú textílie a nemusí ísť len o odevníctvo. Textílie sa uplatňujú nielen v textilnom priemysle, ale aj v medicíne, záhradníctve či poľnohospodárstve, hudobnom priemysle (ako obaly), v chemickom priemysle, elektronike, v strojárenstve (hlavne ako filtre a izolácie), pri športe a rekreácii a aj inde. Zoznámte sa teraz s jednotlivými druhmi väzieb tkanín a úpletov, ktoré sa používajú.

Pleteniny

Pletenina alebo tiež úplet (tričkoviny, jersey) vzniká prepletaním jednej alebo viacerých sústav nití. Niť sa pri pletení formuje do kľučiek a ich vzájomným prepletaním vznikajú očká. Štruktúra pletenín zaisťuje vysokú rozťažnosť, pružnosť - až o 100%. Pružnosť pleteniny môže byť ešte umocnená pridaním elastického vlákna. Pleteniny sa spravidla nekrčia, ale majú vyššiu náchylnosť k tvorbe žmolkov.

Viac info 

Tkaniny

Výroba tkanín patrí k najstarším odborom ľudskej činnosti. Tkaniny sa delia podľa použitého materiálu, spôsobu výroby, farebného vzorovania, väzby a účelu. Používajú sa hlavne na výrobu odevov, ako bytové textílie a na technické účely. Tkaniny môžu byť buď z prírodných vláken – vlna, bavlna ľan a ďalšie, alebo syntetické – z umelých vláken. Hodvábna tkanina je ako prírodná, tak aj zo syntetických vláken. 


Viac info 

Špeciálne

Textília vyrobená bez použitia pletenia, či tkania. Vstupnou surovinou býva tavenina polyméru polypropylénu. Výsledkom je hladká, plošná porézna textília s relatívne vysokou ťažnou pevnosťou a nízkou pevnosťou v odere a ohýbaní. Materiál je obľúbený v priemysle vďaka nízkym vstupným nákladom a dobrým filtračným a izolačným vlastnostiam.Viac info 

Pleteniny

SINGLE JERSEY

Jemná záťažná pletenina s charakteristickými stromčekovitými stlpíkmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba sa vyznačuje ťažnosťou, mäkkosťou a ľahkou párateľnosťou. Priadza použitá na spracovanie pleteniny má vplyv na výslednú kvalitu tovaru.

SINGLE JERSEY SLUB

Jemná záťažová pletenina s charakteristickou strakatou štruktúrou. Pre docielenie výsledného efektu sa používa priadza so silnejšími a slabšími miestami po celej dĺžke, ktoré sú vytvorené zmenou tesnosti zákrutu. Tento materiál sa vyznačuje tiež pružnosťou.

DOUBLE FACE

Double face pletenina nazývaná tiež ako obojlícna. Väzba má na lícnej aj rubovej strane husto striedajúce lícne aj rubové stĺpiky. Vo voľnom stave je možné vidieť očká iba lícne, v natiahnutom aj rubové. Táto pletenina vyzerá identicky z rubu aj lícu a v priečnom smere vykazuje vysokú pružnosť materiálu.Jemná záťažová pletenina s charakteristickou strakatou štruktúrou. Pre docielenie výsledného efektu sa používa priadza so silnejšími a slabšími miestami po celej dĺžke, ktoré sú vytvorené zmenou tesnosti zákrutu. Tento materiál sa vyznačuje tiež pružnosťou.

PIQUE

Záťažná vzorovaná pletenina s plastickým geometrickým vzorom z lícnej strany. Na rubovej strane je doplnená podkladanou niťou. Tento druh pleteniny je obľúbený pri výrobe polokošieľ a odevu vhodného pre šport a pohybové aktivity. Výrobky z neho vyrobené sú priedušné a ľahké na údržbu.

INTERLOCK PIQUE

Väzba záťažnej interlokovej pleteniny so vzorom, kde sa striedajú dva plné interlokové riadky s riadkom jednolícnym podkladaním. Jedna strana pleteniny má keprovo rozsadené vytiahnuté očká, druhá strana je hladká.

REBROVÝ ÚPLET

Obojlícna pletenina tvorená drobným vzorom rebrovania, označovaným 1:1, či 2:2. Tento údaj určuje pomer lícnych a robových riadkov pleteniny, ktoré sa pravidelne striedajú. Výsledným efektom je plastický vzor drobných riadkov na oboch stranách materiálu. Rebrový úplet je pružný, najčastejšie býva používaný pre vznik golierov, manžiet, lég a lemov polokošieľ a mikín.

FLEECE

Záťažná pletenina charakteristická husto počesaným mäkkým povrchom po oboch stranách materiálu. Má vynikajúce tepelne izolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je nenáročný na údržbu. Často býva ošetrený antipilngovou úpravou. Výrobky sú vhodné pre výšivku a laserové gravírovanie.

STRETCH FLEECE

Z vonkajšej strany hladká, z vnútornej strany strany počesaná, funkčná, strečová pletenina s vynikajúcimi tepelne izolačnými vlastnosťami. Je mäkká, ľahká, priedušná a rýchloschnúca. Ideálna pre šport a pohybové aktivity. Vnútorna strana materiálu je ošetrená antipilingovou úpravou.

VÝPLNKOVÁ PLETENINA – NEPOČESANÁ

Záťažná pletenina s charakteristickými stromčekovitými stĺpikmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba je doplnená výplnkovou niťou, ktorá je vedená po rubovej strane pleteniny. Pridaná niť zvyšuje pevnosť, absorbčnú schopnosť i objem pleteniny.

VÝPLNKOVÁ PLETENINA – POČESANÁ

Záťažná pletenina s charakteristickými stromečkovitými stĺpikmi na lícnej a počesaným mäkkým povrchom na strane rubovej. Rubová strana materiálu, doplnená o výplnkovú niť, je uvoľnená mechanickou úpravou. Takto upravený povrch má väčší objem a vykazuje hrejivejšie vlastnosti.

Tkaniny

PLÁTNO

Pevná, pravidelne sa opakujúca sa väzba, ktorá sa vyznačuje rovnakým vzhľadom ako lícna tak rubová strana. Svojim jednoduchým a hustým usporiadaním vytvára rovnomerný, hladký povrch, ktorý je vhodný pre potlač a výšivku. Tkaniny sú vyrábané z kvalitnej česanej bavlny alebo polyesteru.

POPELÍN

Najpoužívanejší typ materiálu pre výrobu košieľ. Je mimoriadne jemný, príjemný na dotyk, napriek tomu dostatočne tuhý. Je vyrábaný klasickou plátnovou väzbou, ktorá má vyšší počet osnovných, než háčkovaných nití.

OXFORD

Väzba odvodená od plátnovej väzby. Rozdielom je, že pri vzniku tkaniny sa striedajú minimálne dve osnovné a dve háčkované nite. Oxford tkanina je lesklejšia než plátno. Má široké uplatnenie. Môže byť tvorená ako z prírodných, či syntetických priadzí.

RIP STOP

Veľmi pevná pravidelne sa opakujúca väzba. Do hladkej takniny sú v odstupoch 5 - 8 mm zatkané hrubšie osnovné a háčkované nite. Povrch získava efekt mriežkovanej štruktúry. Táto pomyselná mriežka zásadne zvyšuje odolnosť tkaniny proti natrhnutiu a oderu.

KEPER

Väzba charakteristická šikmým riadkovaním, ktorá sa pravidelne opakuje. Je tvorená striedaním sústavy osnovných a háčkovaných nití. Tkanina je veľmi pevná, odolná proti roztrhaniu a ľahko sa udržuje. Najčastejšie využitie keprovej väzby je v denime, či pracovných odevoch. Materiál je obľúbený aj pre výrobu šiltoviek, býva hladký a brúsený. Povrchová úprava brúsenia kepru zjemní povrch a dodá matný vzhľad.

FROTÉ

Slučková tkanina tvorená pevnými slučkami po oboch stranách materiálu. Jedná sa o trojrozmernú textíliu s veľmi mäkkým dotykom a vynikajúcimi absorpčnými vlastnosťami. Vyrábajú sa z nej predovšetkým uteráky a osušky v materiálovom zložení 100% bavlny, či zmesy bambusového vlákna a bavlny.

Špeciálne

NETKANÁ TEXTILIA

Textília vyrobená bez použitia pletenia, či tkania. Vstupnou surovinou býva tavenina polyméru polypropylénu. Výsledkom je hladká, plošná porézna textília s relatívne vysokou ťažnou pevnosťou a nízkou pevnosťou v odere a ohýbaniu. Materiál je obľúbený v priemysle vďaka nízkym vstupným nákladom a dobrým filtračným a izolačným vlastnostiam.

SOFTSHELL

Softshell je laminovaná textília pre moderné, športové oblečenie a oblečenie pre outdoorové aktivity. Delí sa na membránové a nemembránové. Odevy z týchto materiálov sú ľahké, teplé, pružné a s vysokou mechanickou odolnosťou. Softshell s membránou potom môže byť i nepremokavý a zároveň priedušný.